هشت تکنالوژی که باعث امنیت بیشتر اسناد ما می‌شوند

پیشرفت در تکنالوژی های جدید باعث امنیت بیشتر ما می‌شود. نه تنها شکل‌های مختلفی از رمزگذاری به محافظت از پرونده‌ها و اسناد دیجیتلی کمک می‌کند بلکه پیشرفت در زمینه‌ی تشخیص صدا و کنترل حرکات نیز باعث ایجاد امنیت برای ما شده است.

Technology

امروزه تکنالوژی به ارتباطات، آموزش، مدیریت، تجارت و اطلاعات نقش اساسی دارد. اگرچه همیشه در مورد مفید یا مضر بودن توسعه‌ی تکنالوژي شک و شبهه‌هایی وجود داشته‌ است اما شکی نیست که برخی تکنالوژی‌ها به امن‌تر شدن جامعه کمک می‌کنند. در اینجا به تعدادی از این تکنالوژی‌ها اشاره می‌کنیم:

۱. رمزگذاری داده‌ها

از آنجایی که هک کردن کمپیوترها از راه دور به یک نگرانی بزرگ تبدیل شده است، انتقال داده‌ها به یک هارددیسک محلی و یا بهتر از آن به چند هارددیسک می‌تواند بهترین راه‌حل برای شرکت‌ها درجهت امن ماندن اطلاعات شان باشد. سیستم‌های رمز‌گذاری داده که مبتنی بر سخت‌افزار و نرم‌افزار هستند، اطلاعات را رمزگذاری می‌کنند تا فقط اشخاص مجاز بتوانند آن را بازیابی کرده و بخوانند.

۲. ردیابی کمپیوتر گم شده

شما می‌توانید از تمامی اطلاعات ارزشمندی که در یک کمپیوتر خاص ذخیره کرده‌اید محافظت کنید حتی اگر آن کمپیوتر گم شود. برنامه‌ی رایگان و پولی جدیدی مانند پری(Prey)  و لوجک(LoJack)  به شما این امکان را می‌دهد که مکان دستگاه گم‌شده‌ را ردیابی کنید و هارددیسک دستگاه را توسط تلفن همراه یا دستگاه قابل اطمینان دیگری قفل کنید.

۳. اثرانگشت و اسکن صورت جایگزین رمزها می‌شود

در گذشته و به طور سنتی دسترسی به اطلاعات کمپیوتر شخصی توسط رمزهای نوشتاری انجام می‌شد اما امروزه بسیاری از دستگاه‌ها دارای قابلیت شناسایی اثر انگشت هستند. هکرها شاید بتوانند رمز شما را حدس بزنند اما بازسازی اثر انگشت کار بسیار سختی خواهد بود.

اثر انگشت

۴. دروازه­‌های خانه را از راه دور قفل کنید و سیستم امنیتی را فعال کنید

اگر با عجله خانه را ترک کرده باشید و فراموش کرده باشید درها را قفل کنید با موبایل می‌توانید این کار را انجام دهید. با این تکنالوژی می‌توانید از راه دور به مهمان که دم دروازه تان است اجازه دهید یا نه، می‌توانید دروازه را با موبایل تان باز کنید. تکنالوژی دیگری وجود دارد که در صورت ورود دزد به خانه هشداری فوری به موبایل‌تان ارسال می‌کند، فرقی نمی‌کند در خانه باشید یا کیلومترها دورتر؛ این هشدار به شما کمک می‌کند تا اقداماتی احتیاطی برای اطمینان از امنیت خودتان و خانواده‌تان انجام دهید.

۵. حسگر تشخیص دهنده‌ی صدای فیر

شرکت شات‌اسپاتر(ShotSpotter) یک تکنالوژی نظارت صوتی ساخته است که می‌تواند صدای فیر اسلحه را تشخیص داده و محل آن را به مقامات اطلاع دهد. با استفاده از سامانه موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس) این سیستم می‌تواند محدوده‌ی فیر را براساس زمانی که طول می‌کشد صوت به هر یک از حسگرها برسد، مشخص کند. این سیستم در شهرهایی مثل نیویورک با موفقیت کار کرده و اکنون در ایالات متحده و آفریقای جنوبی در دسترس است.

۶. ربات‌هایی که صحنه‌ی جرم را بررسی می‌کنند

ربات‌هایی در پوهنځی مهندسی لاسوند(Lassonde)  پوهنتون یورک(York)  در حال ساخت هستند که می‌توانند صحنه‌های جرم خطرناک را بازرسی کنند. مخصوصا آن دسته که مواد بیولوژیکی، شیمیایی یا انفجاری دارند. این ربات‌ها دارای دوربین و ردیاب هستند و می‌توانند به طور زنده از محیط عکس و دیتا بفرستند. این ربات‌ها همچنین قادرند نقشه‌های پیشرفته‌ی سه‌بعدی از محیطی که بررسی می‌کنند بسازند. این تکنالوژی برای کمک رسانی هنگام وقوع بلایای طبیعی نیز کاربرد دارد.

رباط‌هایی که صحنه جرمی را بررسی می کنند

۷. موترهای سخنگو

همه‌ی ما در باره‌ی موتر‌های خودران شنیده‌ایم اما آیا می‌دانستید موترها می‌توانند صحبت نیز بکنند؟ ارتباط موترها با یکدیگر می‌تواند به جلوگیری از رخ دادن تصادفات و کاهش راه‌بندان کمک زیادی کند. تصادفات رانندگی سالانه منجر به مرگ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در جهان می‌شود که ۲۵ درصد مرگ‌های ناشی از جراحات را تشکیل می‌دهد. اگر موترها با یکدیگر صحبت کنند می‌توانند اطلاعاتی چون سرعت، موقعیت و مسیر را رد و بدل کنند.

۸. سیستم هشدار سریع آتش‌سوزی جنگل‌ها

آتش‌سوزی در جنگل‌ها سالانه جان ۴۰۰ هزار نفر را می‌گیرد و در اثر تغییرات جوی، هرساله آتش‌سوزی‌های بیشتری رخ می‌دهد و تعداد کشته‌شدگان در حال افزایش است. خوشبختانه گروهی از محققان پوهنتون علم و صنعت ملک عبدالله در عربستان سعودی با استفاده از چاپگرهای سه‌بعدی حسگری بی‌سیم و ارزان‌قیمت ساخته‌اند که قابل اعتماد و یک‌بار مصرف است و می‌تواند گازهای مضر و تغییرات دما و رطوبت را در مناطق بزرگ تشخیص دهد. این حسگرها می‌توانند در دمای ۷۰ درجه‌ی سانتی‌گراد کار کنند و در صورت افتادن از ارتفاع ۱۵ فوتی (۴.۵ متری) سالم بمانند.

 

تهیه شده: تیم نویسندگان آمریت واحد رسانه ها

منبع: سایت دانشجویی یسنا