فرصت کارآموزی برای بانوان در سکتور مخابرات

دوره کارآموزی

چنانچه که همه میداند یکی از مشکلات عدیده جوانان تحصیل کرده، نداشتن تجربه کاری در پروسه استخدام است، داوطلبان «کار» به هر اندازه توانایی داشته باشند باز هم در برابر اصول و قانون «کار»، مجبور هستند شرایط بست را که یکی آن تجربه کاری است داشته باشند؛ لذا رهبری وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با درک این چالش، فرصتی را برای جوانان، مخصوصاً بانوان که در رشته کمپیوترساینس یا "IT" تحصیل نموده اند، از طریق پروژه «دیجیتال کاسا تمویلی بانک جهانی» در این وزارت تدارک دیده است.

روی چند دلیل است که وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در برنامه کارآموزی این فرصت را برای بانوان مهیا نموده است.

نخست اینکه بانوان کشور در طول شرایط ناگوار قربانی رویه‌های مردسالارانه حاکمیت‌های سنتی و قبیله‌­یی شده و هیچ‌گاه شانس و فرصت‌های شغلی و شکوفاشدن توانایی‌ها برای این نیمپیکر جامعه فراهم نشده است.

دوم اینکه، هم به لحاظ حقوقی و هم به لحاظ عرف حکومت‌داری حضور زنان در سکتورهای دولتی بسیار مهم می­باشد، چنانچه که برای حضور بانوان در ادارات دولتی از جانب حکومت افغانستان برنامه‌های خوبی راه اندازی شده است که به عنوان مثال می‌توان به پنج نمره امتیازی برای بانوان در رقابت‌های آزاد روند استخدام کارمندان، در کمیسیون اصلاحات اداری اشاره نمود.

دلیل سوم که بانوان در این برنامه جذب شدند، پیش‌شرط‌های حمایت‌کنندگان مالی برنامه کارآموزی است که کمک مالی این برنامه را به منظور حمایت از زنان در افغانستان در جهت تقویت حکومت‌داری خوب عنوان کرده است.

و لذا رهبری وزارت مخابرات و تکنالوژي معلوماتی مصمم است تا با استفاده از فرصت پیش‌آمده، در کنار سایر برنامه‌های خویش در پخش پالیسی‌سازی، تحول دیجیتلی و ارتقای ظرفیت کارمندان خویش، زمینه را برای رشد بانوان از طریق پروژه دیجیتل کاسا در این سکتور مهیا سازد.

رهبری وزارت مخابرات

بدون شک با راه‌اندازی این برنامه بخش از اهداف این وزارت در راستای حمایت از بانوان تحقق یافته، از توانایی‌ها و ظرفیت بالقوه آن‌ها در سطوح مختلف این وزارت استفاده خواهد شد.

 قابل یادآوری است اینکه وزارت مخابرات از میان ۱۲۰ تن از دختران که به تاریخ ۱ سرطان ۱۴۰۰ امتحان راه­یابی در این برنامه را سپری نموده اند، چهل تن آنان جذب این اداره شده، بعد از سپری کردن دوره نه ماهه کار آموزی (کسب تجارب کاری) زمینه برای استخدام آن‌ها از طریق پروسه رقابتی در وزارت مخابرات فراهم خواهد شد.

 

ترتیب کننده: حبیب الله جعفری 

کارشناس ارتباطات واحد رسانه‌ها