معصومه خاوری: تمام دروازه‌ها بر روى زنان و دختران افغان براى خلق نوآورى‌ها در دنياى تكنالوژى گشوده شده است

زنان

 

معصومه خاوری، وزیرمخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید که با فرصت بدست آمده، تمام دروازه‌ها بر روی زنان و دختران افغانستان گشوده شده و آنان می‌توانند در دنیای تکنالوژی اقدام به خلق نوآوری کنند.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی روز چهارشنبه، بیست‌وسوم سرطان با اشتراک در برنامه‌ی ایجاد مرکزتماس مشوره‌دهی رایگان (۶۷۶۷) که در وزارت امور زنان برای رسیدگی به مشکلات و چالش‌های زنان و اطفال افغانستان ایجاد گردیده بود اشتراک نموده، در سخن‌رانی‌اش گفت که در سال‌های اخیر خوشبختانه دسترسی زنان افغانستان به تکنالوژی بیشتر شده است.

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی افزود که زنان افغانستان امروز نسبت به گذشته در نقاط دور دست کشور هم از کمپیوتر، وسایل هوشمند مانند تلفن و . . . می‌توانند استفاده کنند.

خاوری هم‌چنان گفته است: «تعداد زیادی خانم‌های جوان در دانشگاه‌ها مصروف تحصیل در رشته تکنالوژی معلوماتی هستند. هم چنان مدیران و گرداننده گان تکنالوژی معلوماتی در وزارت خانه ها و ادارات دیگری خصوصی و دولتی نیز زنان می باشند، این ارقام نشان دهندۀ آن است که امروز زندگی زنان افغانستان با مقایسه به چند سال قبل تغییر قابل ملاحظه داشته است  و آنها می تواند از تکنالوژی معلوماتی به گونه درست استفاده نمایند.»

وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی نسبت به آینده‌ی زنان افغانستان خوشبین است و می‌گوید که زنان روز به روز در حال رشد هستند. به‌طور مثال دختران ربات‌ساز افغان و زنانی که فروشگاه‌های آنلاین را در افغانستان رهبری می‌کنند و هم‌چنان زنانی که در بخش خدمات شرکت‌های مخابراتی کار می‌کنند، نمونه‌های بارزی از رشد چشم‌گیر زنان درعرصه تکنالوژی معلوماتی است.

در این برنامه، وزیر مخابرات از راه‌کارها و برنامه‌های این وزارت برای زنان نیز یادآور شد و گفت که هم‌اکنون تعداد زیادی از زنان در بخش‌های مختلف این وزارت مصروف کار هستند، اخیراً این وزارت برنامه‌ی کار آموزی (۹) ماهه را برای بانوانی که از رشته‌ی کمپیوتر ساینس فارغ شده اند راه اندازی کرده، در گام نخست (۴۰) تن از بانوان را جذب نموده است.

 

زنان

 

خانم خاوری هم‌چنان بیان نمود:«امروز توسعه مهارت های دیجیتلی شهروندان یکی از نیازهای اصلی جامعه ما است و خوشبختانه وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در این مورد برنامه هایی روی دست دارد. ما از طریق ریاست توسعه مهارت های دیجیتالی، در جهت آموزش و ارتقای سطح دانش شهروندان کشور در زمینه مهارت های دیجیتلی کار میکنیم. پروژه وصل (۶۶۰) باب مکتب به انترنت که کار آن از بعد تخنیکی تا آنجا که مربوط وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی است، در آستانه تکمیل شدن است.»

وزیر مخابرات اضافه کرد که در حال حاضر بیش از (۹۰) درصد ساحات کشور تحت پوشش خدمات شبکه‌های مخابراتی قرار دارد و تمام شهروندان به ویژه زنان دسترسی بیشتر به تلفن همراه و انترنت دارند و از این طریق می‌تواند به حل مشکلات شان اقدام کنند.

معصومه خاوری می‌گوید هرچند زنان افغانستان در سال‌های پسین به موفقیت‌های بیشتری دست یافته اند ولی با آنهم به مشکلات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی مواجه اند که تلاش‌ها برای رفع این مشکلات به ویژه در فضای سایبری از سوی حکومت افغانستان و وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی جریان دارد که این تلاش‌ها سطح آمار جرایم سایبری را نیز تا حدی کاهش داده است.

وزیر مخابرات ایجاد مرکز رایگان مشوره‌دهی برای حل مشکلات زنان و اطفال را گام موثری برای زنان دانسته افزود که ایجاد این مرکز می‌تواند مشکلات و چالش‌های زنان را به موقع حل کند و این مرکز نقطه‌ی اتصال میان زنان روستا و مرکز خواهد بود.